verze pro tisk

Blíží se chvíle, kdy řidiči nazují zimní pneumatiky

22. září 2012

Blíží se zima a s ní i povinnost řidičů nazout na kola svých automobilů zimní pneumatiky. Letos již druhým rokem platí povinnost mít obuté zimní pneumatiky v období od počátku listopadu do konce března. Tuto povinnost upravuje zákon č. 361/2000Sb.

Kdy se musejí používat zimní pneu

Povinnost nazout zimní pneumatiky v tomto období platí tehdy, vyskytuje-li se na vozovce souvislá vrstva sněhu, námraza nebo led. Řidiči však musí vyjet se zimními pneumatikami také ve chvíli, kdy se vzhledem k předpovědi a povětrnostním a klimatickým podmínkám dá předpokládat, že se během jízdy na vozovce sníh, námraza nebo led vyskytnou.

Vlastnosti zimních pneumatik

Zimní pneumatiky musejí mít minimální hloubku dezénu. Ta činí nejméně 4mm, u motorových vozidel na 3,5 tuny je to pak dokonce 6mm. Pakliže řidič vyjede na pneumatikách s menší hloubkou dezénu, pak se vystavuje pokutě a správnímu řízení, navíc samozřejmě riskuje své zdraví i zdraví a život ostatních úcastníku silničního provozu. Pneumatiky s nízkým dezénem se totiž na sněhu chovají velmi špatne, vozidlo je náchylné na smýkání.

Řetězy

Kromě zimních pneumatik je vhodné mít ve výbavě také sněhové řetězy. Ty přijdou vhod v kalamitních situacích, kdy během chvilky napadne větší množství sněhu. Zejména při jízdě do hor jsou řetězy naprostou nezbytností, bez nich by řidič vůbec neměl do vyšších nadmořských poloh jezdit. Pakliže řidiči nepoužijí zimní pneumatiky, případně řetězy, ať si raději zaplatí last minute dovolené a na hory jedou s cestovní kanceláří, nikoliv svým automobilem.

Nákup pneumatik

Kvalitní pneumatiky ( zimní, letní i univerzální) jsou k dostání kupříkladu v internetovém obchodě pneushop.sk, který nabízí široký výběr z mnoha značkových pneumatik od známých výrobců.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online