verze pro tisk

Čas přezout na zimní pneumatiky

6. říjen 2015

Povinnost provést výměnu letních pneumatik za zimní mají čeští řidiči, respektive řidiči na území České republiky, ve dvou případech. Buď termínově, od 1. listopadu do 31. března nebo "pokud na komunikaci je, nebo je předpoklad, že by mohla být, souvislá vrstva sněhu, led či námraza". 

Pomineme-li zákonný důvod, existují i další motivace, proč by měl řidič na přelomu podzimu a zimy zajet do autoservisu a nechat si vyměnit letní obutí za zimní pneumatiky

Prvotním důvodem musí být vždycky bezpečnost. A to nejen samotného řidiče, ale především všech ostatních účastníků silničního provozu. Letní pneumatika totiž při nízkých teplotách tuhne a ztrácí elasticitu. Tím logicky přichází o ideální přilnavost a ovladatelnost auta se radikálně snižuje. 

Druhým důvodem je velikost brzdné dráhy. Zde platí poučka, že je mnohem lepší používat opotřebenou zimní pneumatiku nežli novou letní. Brzdná dráha při rychlosti 50 km/h je u letní pneumatiky až o 8 metrů větší nežli u zimní, což je při některých těsných dopravních situacích číslo naprosto závratné. 

Poslední veliký důsledek neuskutečněné výměny pneumatik se neváže k samotnému silničnímu provozu. Pokud by řidič ignoroval zákon a zároveň měl tu smůlu, že způsobí nebo bude se svým vozem účastníkem dopravní nehody, pojišťovna může využít jeho nedbalosti a nevyplatit mu pojistné plnění, sjednané v uzavřené smlouvě. 

Mimo samotného druhu pneumatik je zapotřebí si dávat pozor také na jejich stáří. Logicky platí, že čím starší pneumatika je, tím opotřebovanější se stává. Hlavní sledovanou vlastností je v tomto případě hloubka dezénu. Pokud bude menší než 3 mm, nastává chvíle pneumatiky vyměnit za nové. 

Na českém trhu nabízí výměnu snad každá autoopravna. Od velikých servisů až po malé soukromníky. Jako příklad jedné z nejlepších nabídek lze uvést pneuservis a autoservis Bestdrive. Tato firma disponuje několika desítkami poboček po celé České republice včetně několika v Praze. Možnost zastavit se a dohodnout termín tak mají zákazníci v podstatě všude. Cena za výměnu se pohybuje v řádu několika stovek korun. 

-sov-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online