verze pro tisk

Celní služby při dovozu zboží z Evropské unie

27. prosinec 2012

Vstup do Evropské unie znamenal pro české občany jednu zásadní změnu. Zmizely hranice mezi jednotlivými členskými státy. Jízda automobilem se tak stala daleko pohodlnější. Přistoupením k EU také zmizely mnohé celní povinnosti pro firmy, které dovážejí různé druhy zboží ze zahraničí. Dovoz a vývoz zboží se však přesto řídí striktními pravidly, která je nutné dodržovat.

Clu podléhá zboží se spotřební daní

Při dovozu zboží se proclívání vztahuje zejména na ty druhy, které podléhají spotřební dani. Typicky se tedy jedná například o minerální oleje, lihoviny, pivo a víno v určitém množství, dále pak jde také o dovoz cigaret a doutníků či tabáku ke kouření. Kromě toho se platí samozřejmě také celní poplatky, ty se však vztahují pouze na dovoz z neelejských států.

Celní služby od externích firem mají svůj význam

Problémy, které jsou spojeny s proclíváním, musejí řešit denně všechny spediční firmy, jejichž kamiony a vozidla přejíždějí hranice. Je jasné, že celní problematika není jednoduchou záležitostí. Z tohoto důvodu je mnohdy výhodné si zajistit celní služby od externí firmy. Ta se postará o veškeré náležitosti, které jsou spojeny s cestami po Evropě a proclíváním dováženého a vyváženého zboží. Majitelé firem sice za takovéto celní služby platí externí firmě určitou sumu, nicméně mají díky tomu jistotu, že proclení jejich zboží bude v pořádku a vše okolo cla bude vyřešeno dle platných právních norem České republiky a Evropské unie. Celní a dopravní služby v tomto ohledu jistě mají svůj význam a smysl.

Pro zajímavost lze uvést, že statistikami obchodování se zbožím mezi Českou republikou a dalšími zeměmi Evropské unie se zabývá Intrastat.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online