verze pro tisk

Jak připravit vůz na zimu: Od výměny pneu až po kontrolu stěračů

5. listopad 2014

Ačkoliv si stále užíváme relativně příjemného počasí, jistě během pár týdnů přijde to pravé zimní období se sněhovou nadílkou, plískanicemi a námrazami. Jako řidiči byste se na zimu měli dobře připravit.

Všímejte si testů pneumatik

V první řadě je potřeba přezout vůz na zimní pneumatiky. O tom, že v České republice platí povinnost mít na vozidle zimní pneu, určitě dobře víte.

Pokud se teprve chystáte na jejich nákup, pak rozhodně doporučuji projít si výsledky některých testů pneumatik. Na jejich základě si snadno zjistíte, jaká značky a typ jsou pro zimní období nejvýhodnější. Výsledky testů obecně ukazují, že je lepší vsadit na osvědčené značky a výrobce.

Levné pneumatiky z čínského dovozu totiž dost často nesplňují potřebné parametry a kritéria. Krom toho u nich odborníci varují před rychlým opotřebením a špatnými jízdními vlastnostmi. Mějte na paměti, že kvalita pneumatiky ovlivňuje například brzdnou dráhu vozidla, což je zejména v zimě dost důležitým faktorem.

Pečlivá kontrola vozidla a jednotlivých doplňků je povinností

Kromě pneumatik je potřeba připravit auto také z dalších ohledů. Jednak doporučuji navštívit autoservis, kde vám zkontrolují celkový stav vozidla.

Důležité je se zaměřit na směs v chladicí soustavě. Ta musí být nemrznoucí. Totéž platí také pro ostřikovače. V neposlední řadě pak zkontrolujte stav baterie, vyčistěte trysky ostřikovačů.

Nahlédněte také na to, zda je ve voze dostatečná hladina motorového oleje. Nezapomeňte si také důkladně zkontrolovat a seřídit stěrače, které jsou při extrémních zimních podmínkách zcela nezbytným pomocníkem během jízdy. No a na závěr se ještě ujistěte, že máte kvalitní a provozuschopné zimní řetězy pro případ, že pojedete na čerstvě zasněžených silnicích.

Nezapomeňte na řádné uskladnění pneumatik

Pneumatiky, které jste sundali z kol a nechali si namísto nich dát zimní pneu, pečlivě uskladněte na suchém místě a nad zemí. V opačném případě byste mohli být nepříjemně překvapeni, až je budete na jaře nazouvat. Letní pneu nenasazujte dříve, než to umožňuje zákon, tedy před prvním dnem v dubnu, pokud tedy nepanuje zvlášť pěkné a teplé počasí.

Komerční sdělení

-pla-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online