verze pro tisk

Jak se nenechat napálit při koupi ojetého automobilu?

26. březen 2017

Velké množství řidičů si pořizuje ojeté automobily z bazarů či přímo od vlastníků, kteří s nimi dosud jezdili. Ne vždy máte jistotu, že když si kupujete ojetinu, získáte auto v takovém stavu, jaký prodávající deklaruje. Je potřeba mít se na pozoru, abyste se zbytečně nenechali napálit a na investici neprodělali.

Základní kroky před nákupem ojetiny

Možností, jak se nenechat napálit, pokud kupujete auto z bazaru či od někoho jiného, je několik. Tou první je nechat si vůz řádně zkontrolovat v servisu ještě před tím, než za něj zaplatíte.

Ideální je rovněž s autem několik kilometrů jet, abyste věděli, jak se na silnici chová, zda jsou motor i další části vozidla v pořádku. Zkušební jízda může být velmi důležitým poznatkem.

Samozřejmě je nutné si při nákupu hlídat i to, aby vám prodávající dodal všechny potřebné doklady a dokumenty, které jsou k užívání vozidla a změny jeho vlastnictví potřebné.

Pomůže vám Cebia

Existuje ale i další možnost, která vám pomůže zjistit historii vozidla, případně zda nebylo stočené, kradené apod. Stačí využít služby Cebia. Zabývá se prověřováním historie ojetých vozidel v systému Autotracer. Ten funguje tak, že na základě VIN kódu zobrazí informace o vozidle, jež jsou dostupné online. Jednoduše a rychle si tak ujasníte, zda automobil není odcizený, omlazený, případně nemá stočený tachometr, jaké prodělal škodní události, servis a další údaje. Právě tato kritéria jsou při prodeji ojetých automobilů nejčastěji zneužívaná.

Podívejte se na videa, jak se dělají podvody s ojetými auty

Na webu nechcivrak.cebia.cz najdete několik instruktážních videí, jakým způsobem se podvody s ojetými auty provádějí. Mnohdy opravdu stačí jen trochu zkušený mechanik a rázem ze starého auta máte takřka zánovní. Jeho cena pak samozřejmě roste a vy na to při koupi doplatíte. Videa se zabývají rovněž problémy se zatajováním předchozích havárií, podvody s dováženými ojetými automobily, falšováním technických průkazů atd.

Na zmíněném webu vám umožní zjistit informace o vozidle na základě zadání VIN kódu. Jde o jedinečné identifikační číslo, které má každý automobil. Nachází se v jeho technickém průkazu. Zároveň musí být vyražené také na karoserii a na výrobním štítku vozidla.

Systém Autotracer pomohl již mnoha lidem. Motoristé do něj zadávají více než 100 000 VIN kódů měsíčně, takže je vidět, že je velmi oblíbený. Budoucím majitelům přispěl k odhalení stočených tachometrů i dalších neduhů, které se u ojetých aut objevují.

Podívejte se na video, jak poznat stočené tachometry a další nedostatky.

-pla-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Robin

pátek, 15. září 2017
13:31

Tak naprostý základ je podle mě před koupí zajet na diagnostiku: http://www.autoindividual.cz/diagnostika . bez té člověk okem prakticky nic nezjistí, jen ty největší a neskryté závady.


Napsal: Robin [Odpovědět]

Povinné ručení - srovnání online