verze pro tisk

Povinné zimní pneumatiky

10. listopad 2011

Řidiči byli zvyklí na to, že zimní pneumatiky museli mít na svých automobilech jedině tam, kde to přikazovaly dopravní značky. Jednalo se o oblasti, kde se počítá s pravidelným výskytem sněhu, tedy zejména na horách a vrchovinách. Od letošního prvního listopadu však zákon nařizuje nová pravidla pro použití zimních pneumatik. Řidiči by tak měli zpozornět, neboť neznalost zákona samozřejmě neomlouvá a je potřeba se s novými předpisy seznámit.

Zimní pneu od počátku listopadu až do konce března

Pojďme si ve stručnosti říci něco o tom, kdy a jak nově používat zimní pneumatiky. Ta nejzásadnější informace zní, že od 1.11.2001 až do posledního březnového dne je povinen přezout řidič pneumatiky svého vozidla na zimní, pokud je na komunikaci souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Zimní pneumatiky bude je však nutné nazout i tehdy, lze-li vzhledem k počasí předpokládat, že začne během jízdy automobilem sněžit či mrznout.

Záleží na počasí a povětrnostních podmínkách

Z výše uvedeného vyplývá, že bez zimních pneumatik bychom v období od listopadu do konce března raději neměli jezdit. Již krátce po uvedení zákonné normy v platnost se vyrojily debaty, jak má člověk poznat, zda musí mít zimní pneumatiky či nikoliv. Pro běžného člověka, který není zaměstnáním meteorolog, je totiž velmi těžké odhadnout, zda během dne bude sněžit či nikoliv. Vždyť ani zpravodajství často není v tomto ohledu přesné. V případě, že začne nenadále sněžit a my nebudeme mít zimní pneumatiky, hrozí nám sankce od policie. Proto raději v tuto dobu zajeďme do servisu a nechme si pneumatiky přezout. Je pravdou, že to v těchto dnech bude možná trochu problém, neboť servisy jsou pod velkým náporem a řidiči tak musejí často na výměnu pneumatik čekat i několik dní.

V servisech však může nyní nastat i další problém. Zimních pneumatik je totiž na skladě málo, může se tak stát, že brzy nebudou vůbec k dispozici. Zimní pneumatiky také podstatně zdražily, což se nepříjemně projeví v peněženkách majitelů vozů.

Pokuty za letní pneu na sněhu

Řidiči, kteří ještě jezdí na letních pneumatikách, nemusejí mít v těchto dnech z kontrol na silnicích až takovou hrůzu. Policie ČR si je vědoma nastalé situace a také dosti nešťastného výkladu zákona, takže v prvních dnech případné přestupky nepokutuje. Se snižujícími se teplotami a prvními sněhovými nadílkami se však dá očekávat, že se její aktivita výrazně zvýší. Pokuta za jízdu na letních pneumatikách na sněhu může činit 2.000 Kč na místě v blokovém řízen, při správním řízení pak řidič zaplatí až 3.500 Kč.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online