verze pro tisk

Vybíráme zimní pneumatiky - důležité parametry a vlastnosti

14. listopad 2011

Jak již většina řidičů zaregistrovala, od začátku podzimu platí novela zákona, kterou se mění pravidla pro používání zimních pneumatik. V tomto článku si shrneme, jak vybírat zimní pneumatiky, jaká kritéria pro ně platí.

Označení zimních pneumatik

Na úvod zmiňme, co zákon označuje pojmem zimní pneumatika. Za zimní pneumatiky jsou považovány všechny pneumatiky, na jejichž bočnicích je viditelně vyznačeno označení M.S nebo M+S, dále pak také MS či M/S. Zimními pneumatikami jsou pak dále také terénní pneumatiky.

Hloubka dezénu

Každá zimní pneumatika musí splňovat určitá kritéria. Jedná se především o hloubku vzoru ( dezén), která musí činit minimálně 4mm, a to na všech kolech. U vozidel s hmotností nad 3,5 tuny pak dezénové drážky nebo zářezy musí mít hloubku nejméně 6mm.

Proč právě 4mm?

Na místě je otázka, proč byla zvolena právě varianta čtyř milimetrů. Právě tato hranice je limitní pro to, aby měla pneumatiky dostatečně dobré schopnosti záběru. Pokud je hloubka dezénových drážek menší nežli 4mm, pak pneumatika nedokáže dostatečně reagovat na sněhové podložce, ztrácí totiž takzvaný samočisticí prvek.

Důležité je určitě zmínit to, že zimní pneumatiky se nevyužívají jen při sněhové pokrývce. Jejich vlastnosti se totiž v kladném projeví už při teplotách nad bodem mrazu. Uvádí se, že již pod plus sedmi stupni Celsia je použití zimní pneumatiky vhodné.

Rozměr pneumatik

Zimní pneumatiky je potřeba vybírat i dle dalších kritérií. Pro správný výběr potřebujeme znát přesný rozměr pneumatik, dále pak také jejich nosnost a rychlost pro konkrétní typ vozidla. Zmíněné parametry jsou stanovovány výrobci a uvedeny v technickém průkazu automobilu. Změnu těchto parametrů je pak možné provádět vždy jen směrem nahoru. Příkladem je index nosnosti pneumatik. Ten je udáván v rozmezí 50- 175, kdy nejnižší index 50 má maximální možnou hmotnost na jednu pneumatiku 190 kg a každý vyšší index má pak tuto hranici stanovenu o několik kilogramů výše, přičemž index 175 činí hmotnost na jednu pneu maximálně 6,9 tuny.

Lze využít pneumatiky od různých výrobců?

Zimní pneumatiky je potřeba, jak již bylo nastíněno, používat na všech čtyřech kolech. Můžeme přitom použít pneumatiky od dvou různých výrobcům, platí však, že na jedné nápravě by měly být pneumatiky od jediného výrobce, ve stejném rozměru a také se stejným dezénem.

Na závěr si řekněme, co může způsobit kratší životnost pneumatik. Vliv na kratší životnost, než kterou stanovuje výrobce, může mít jak špatné zahuštění pneumatik, tak špatně vyvážená kola automobilu, dále pak také vady na podvozku či špatně seřízená geometrie auta.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

5aIsyrCAwD

středa, 22. únor 2017
13:50

lulu: cunosc niste femei gigantice foarte simpatice ( desi unele erau cam muacatiosse :-\) sunt bine facute si pline de vitalitate, nu ca mine care ma imputinez pe zi ce trece si sunt la fel de palida ca un chec:))


Napsal: 5aIsyrCAwD [Odpovědět]

Povinné ručení - srovnání online