verze pro tisk

Italská vosa brázdí silnice již 60 let

29. červen 2016

Přestože možná nejste fandové motocyklů, italský skútr Vespa určitě znáte. Ikonický dopravní prostředek vymyslel Enrico Piaggio a značku zaregistroval 23. dubna 1946. Způsobil tím malou dopravní revoluci, protože lidem poskytl obratný, komfortní a především cenově dostupný dopravní prostředek. Skútr Vespa se velmi rychle rozšířil ve státech jižní a západní Evropy, kde se těší značné oblibě dodnes.

 

Enrico Piaggio ve svých továrnách vyráběl letadla, ale po druhé světové válce našel způsob, jak pokrýt poptávku po levném dopravním prostředku „pro masy“. Kalkulovat s oslabenou kupní silou, propadem ekonomiky i s poničenými silnicemi a vytvořil malý skútr s názvem Vespa.

 

Za designovým návrhem Vespy stojí duo inženýrů Renzo Spolti a Vittorio Casini. Prototyp „Papriono“ (česky „káčátko“) spatřil světlo světa ještě před koncem války v roce 1944. Piaggio s návrhem nebyl spokojen a nechal ho přepracovat leteckým inženýrem Corradinem D'Ascanio. Jakmile poprvé uviděl přepracovaný design, zvolal, že se skútr podobá vose. Tak získala Vespa své jméno.

 

Skútr Vespa se vyrábí dodnes, logicky v modernizované verzi. V minulosti si jej oblíbili příznivci subkultury skinheads, kteří Vespou odkazovali na předchozí subkulturu mods.

Stylové retro skútry vyrábí i Kentoya

Pokud se vám designové provedení původní Vespy líbí, ale zároveň si potrpíte na přítomnost moderních technologií, zaměřte se na nabídku známého výrobce skútrů Kentoya. Skůtr Moto Shine 125 4T vyniká jedinečným retro designem a právem ho lze považovat za novodobého veterána. Nabízí pohodlný posed, velký prostor na nohy a osvědčený motor.

 

Velkou výhodou skútrů Kentoya je bezkonkurenční poměr ceny a kvality. Retro skútry jsou k mání za 29 900 Kč, a to i na výhodné splátky bez navýšení.

 

Značka Kentoya je na českém trhu přes 20 let a upokojí i zájemce o elektrokolo. Bližší informace najdete na www.kentoya.cz.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online