verze pro tisk

Jak je to s povinností používat digitální tachograf?

15. duben 2016

V souvislosti s provozem nákladních vozidel a kamionů je nutné dodržovat stanovené právní předpisy ČR a také nařízení a směrnice EU. Jedna z nich stanovila povinnost začít používat takzvané digitální tachografy. Oč jde a jak je to s jejich povinností?

Digitální tachograf je zařízením, které postupně nahrazuje klasické analogové přístroje ve vozidlech. Jde o to, že je daleko přesnější a řidič má s jeho používáním méně starostí. Snadněji se monitorují ujeté kilometry, povinné pauzy mezi jízdami a další věci.

Povinnost platí takřka pro všechny vozidla nad 3,5t

Pokud máte firmu, která se zabývá přepravou, měl by mít v zásadě každý váš kamion digitální tachograf nainstalovaný. Přímá povinnost platí pro vozidla nad 3,5 tuny, pokud došlo k jejich registraci po roce 2006. Výjimku, kdy lze ještě stále používat staré analogové tachografy, mají pouze vozidla, která byla v provozu ještě před tímto termínem.

Moderní digitální přístroje mají sloužit nejen ke zpřesnění získávání dat, ale usnadňují i práci samotnému řidiči. Ten v zásadě ke spuštění tachografu potřebuje mít po ruce čipovou kartu, kterou se aktivují. Karta řidiče, jak zní oficiální název, se vydává na obecním úřadu. Před započetím každé jízdy ji stačí vložit do přístroje.

Zařízení si nechte odborně nainstalovat

Složitější montáž zařízení do vozidla a také seznámení se s tím, co je vše zapotřebí k jeho provozování. Proto se vždy raději obraťte na některou z firem, která vám digitální tachografy dodá a rovnou také nainstaluje. Jednou z těchto firem je v České republice společnost Mechanika Teplice, respektive její závod Tachografy Děčín, u níž máte dále možnost zakoupit také snímače tlaku a snímače teploty. Tato zařízení jsou důležitá v mnoha odvětvích průmyslu a strojírenství. Díky nim se dají přesně měřit fyzikální vlastnosti při výrobě.

Zmíněná firma zajišťuje nejen samotný prodej a instalaci digitálních tachografů, ale rovněž i nezbytný servis, který je i u takto kvalitních přístrojů čas od času potřebný a hlavně důležitý. Je totiž potřeba si uvědomit, že bez spuštěné tachografu nelze s vozidly nad 3,5t vyjet. V opačném případě se vystavujete riziku velkého finančního postihu ze strany příslušných orgánů.

Komerční sdělení

-pla-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online