verze pro tisk

Jak vybrat a namontovat střešní nosiče na auto?

22. květen 2017

Do dnes vyráběných moderních osobních automobilů se sice vejde ledacos, protože výrobci kladou stále větší důraz na velikost úložného prostoru v kufru, přesto se mnohdy vyplatí investovat do nosičů. Díky nim můžete bez problémů převážet i větší kufry a zavazadla, ale také například až několik kusů kol, kanoe a mnoho dalších předmětů. Střešní nosiče jsou tudíž praktickou záležitostí. Oceníte je při cestě na dovolenou, případně při výletech, kdy si s sebou plánujete vzít kolo na vyjížďky do přírody. Důležité je, abyste měli k dispozici kvalitní a řádně upevněný nosič, jinak sebe i ostatní vozidla při přepravě lehce ohrozíte.

Typy nosičů

V zásadě existují dva základní typy nosičů – příčné a podélné. Hagusy, tedy podélné držáky, obvykle mívají novější modely vozidel již zakomponované v základní výbavě, případně vám je výrobce namontuje při objednávce na vyžádání. Druhou variantou jsou pak příčné nosiče ( s hagusy i bez nich). Ty následně slouží k uchycení držáků, které pak ukotvují samotný náklad.

Výrobci dnes nabízejí nejen klasické příčné a podélné nosiče, jež jsou na vozidlo uchycené pomocí šroubů, ale také inovativní magnetické modely, které se hodí hlavně v zimě, kdy pomocí osobního automobilu hodláte převážet snowboardy a lyže. K tomu slouží i speciální střešní boxy, které jsou uzavíratelné. U přepravovaného nákladu pak nehrozí, že by při rychlejší jízdě odlétl.

V každém případě je zapotřebí mít na paměti, že střešní nosiče musí být kompatibilní s danou značkou a modelem vozidla. Proto je vždy dobré zajímat se přímo u výrobce a prodejce nosičů, pro jaký typ a model vozidla jsou vhodné. Většinou vám i v internetových obchodech rovnou podají informaci, že se například jedná o nosiče, příčníky, hagusy a boxy, jež jsou vhodné pro značku vozidel Škoda apod.

Základní zásady bezpečného používání

Když už si pořídíte střešní nosič na automobil, je vždy lepší se s jeho montáží obrátit na autoservis, případně přímo firmu, u níž jste si vůz pořizovali. Odborná montáž vám zaručí, že vše bude správně nainstalované. Mějte na paměti, že při špatném uchycení může dojít ke spadnutí konstrukce i nákladu, který na ní vezete. Následně tyto předměty mohou způsobit dopravní nehodu. Navíc pak případné škody na nosiči nebudete moci reklamovat z toho důvodu, že jste nepoužili správný postup montáže.

Další podstatnou zásadou, na niž byste rozhodně neměli zapomenout, je důkladné uchycení nákladu na střešním nosiči. Použijte pásy a popruhy, které znemožní jakýkoliv samovolný pohyb věcí. Před každou jízdou vše náležitě zkontrolujte.

Zejména u těžkých předmětů je pak vhodné zajistit, aby byl náklad co nejrovnoměrněji rozmístěný, aby nemohlo dojít k jeho převážení a přílišnému zatížení jedné části vozidla, což by mohlo mít negativní efekt třeba i v podobě zhoršení jízdních vlastností vozidla a zvýšení spotřeby paliva.

Jakmile máte plně naložený střešní nosič, je nutné si uvědomit, že přeci jen ovlivňuje vlastnosti vozidla. Proto patří k základním poučkám i fakt, že byste měli uzpůsobit rychlost automobilu. Zkrátka se nevyplácí jet s plným nosičem, na němž je třeba několik cestovních kol, na plný plyn s maximální rychlostí, kterou daná komunikace umožňuje.

Každý střešní nosič, hagusy, příčníky a střešní boxy mají výrobcem uvedenou nosnost. Tu byste nikdy neměli překračovat. V opačném případě znovu hrozí riziko přílišného zatížení a následného poničení konstrukce či vypadnutí převážených zavazadel.

Vybírejte podle kvality, nikoliv dle ceny

Při nákupu střešních nosičů a jednotlivých částí, které tvoří jejich konstrukci, dejte raději přednost značkovým produktům. U nich máte jistotu, že jsou spolehlivé. Pokud chcete ušetřit, dají se střešní nosiče pořídit levně ve specializovaných internetových obchodech.

-pla-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online