verze pro tisk

Litá kola: Jak vybírat hliníková kola na auto

30. květen 2013

Litá kola jsou vyráběna ze slitin hliníku, který je obohacen o další kovy. Díky tomu jsou tato kola, která se také označují jako alu-kola, velmi lehká. To však zdaleka není jejich jediná vlastnost.

Zkušený řidič by si měl vždy sám poradit s výběrem nejvhodnějších kol, ovšem najdou se samozřejmě i tací, kteří litá kola vybírají především kvůli jejich vzhledu a na ostatní parametry nekladou příliš velký důraz, ba je dokonce ani nezajímají.

Ráfky kol

Pojďme si tedy říci alespoň něco má o tom, jak vybírat kvalitní litá kola. První, co je potřeba řešit, je jejich rozměr. Ideální je, aby nově pořizované produkty měly stejné rozměry jako původní disky.

Tím nedojde k rozdílu v profilu a rozměru pneumatiky. Jako řidiči to oceníte zejména na jízdních vlastnostech vozidla, které budou prakticky stejné, na jaké jste byli doposud zvyklí.

Velmi důležité je respektovat údaje, které má váš automobil zapsány v technickém průkazu. Nová alu-kola by rozhodně neměla být použita tehdy, je-li ráfek nového kola příliš velký oproti původnímu. Tím dochází k razantnímu snížení pohodlí během jízdy, ačkoliv možná dosáhnete toho, že jízda v automobilu bude záživnější.

Šířka a ET rozměry

Kromě velikosti rozměrů ráfků alu-kola je dobré sledovat také další parametry. Prvním z nich je šířka, druhým pak takzvaný ET rozměr, což značí zális. Je udáván v milimetrech. Laicky řečeno vám tento údaj ukazuje, jak hluboko kolo automobilu zapadne do blatníku.

Platí, že čím vyšší je hodnota ET, tím je kolo blíže ke středu vozidla.

Další parametry, které je třeba zohlednit

Teprve poté, co si ujasníte výše uvedené parametry, můžete se pustit do nákupu hliníkových kol. Zde je důležité říci, že i alu-kola je rozhodně vhodné kupovat pouze v kvalitních obchodech, nejlépe od autorizovaných prodejců, případně pak od prodejců, kteří prodávají kola známých značek.

Při výběru litých kol pak dále může rozhodovat cena, vzhled a další podružné parametry. Ty by však nikdy neměly být tím hlavním, podle čeho si litá kola vybírat.

Litá kola zakoupíte také v internetovém obchodě pneumatiky.cz. Tento eshop nabízí bohatou škálu ( nejen) litých kol pro mnoho značek vozidel, například pro vozidla Ford, Škoda, Citroen a další.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online