verze pro tisk

Na blbost se mohou pojistit i řidiči

26. březen 2020

Pojištění odpovědnosti neboli pojistka na blbost se vyplatí každému, kdo se během pracovního procesu vystavuje riziku poškození firemního majetku. Specifickou skupinu tvoří zaměstnanci, kteří v rámci výkonu práce řídí motorové vozidlo nebo ovládají stroje, ale v pracovní smlouvě nejsou vedeni jako řidiči z povolání. Patříte k nim i vy a máte strach, abyste nedopatřením neudělali zaměstnavateli škodu?

Kdy má zaměstnanec odpovědnost za škodu?

Situace, kdy pracovník „něco provede“, jsou poměrně běžné. Někdy je odpovědnost za škodu neomezená, jindy ji jasně omezuje zákoník práce. Důležitou roli hraje také fakt, zda došlo k porušení také na straně zaměstnavatele – v takovém případě by musel prokázat, že tomu tak není.

Odpovědnost za škodu je neomezená, způsobí-li zaměstnanec schodek na veřejných hodnotách, a to pouze na základě písemné dohody mezi ním a zaměstnavatelem. Jinak je obvykle odpovědnost omezena určitou částkou – zaměstnavatel může požadovat náhradu škody do výše 4,5násobku průměrného platu.

Pojištění vás zachrání, ale ne vždy

Situací, kdy budete za pojištění proti blbosti vděční, je celá řada. Třeba když neopatrnou jízdou odřete lak zánovního firemního vozu a zaměstnavatel vás požádá o úhradu spoluúčasti na havarijním pojištění. Anebo když při couvání náklaďákem poškodíte zboží. Nepočítejte však s tím, že pojišťovna škodu uhradí, pokud ji způsobíte schválně, v opilosti nebo pod vlivem omamných látek.

U koho se pojistit?

Pojištění zaměstnance za škodu najdete například v nabídce ERGO pojišťovny. Má pro řidiče „referenty“ dvě speciální varianty: balíček Řidič zahrnuje škodné události, které pojištěnec způsobí při řízení dopravního prostředku nebo obsluze pracovního stroje. Pro zaměstnance, jež využívají služební vozidlo i pro soukromé účely, je určen balíček Řidič PLUS.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online