verze pro tisk

Obutí automobilu: Rozdíly mezi zimní a letní pneu

17. červen 2013

Každý řidič motorového vozidla by si měl být vědom rozdílů mezi zimními a letními pneumatikami. Jejich vlastnosti jsou v mnohém dosti odlišné.

Používáte-li během zimy letní pneu nebo naopak v létě zimní, pak se vystavujete zvýšenému riziku dopravní nehody a zhoršení jízdních vlastností vozidla.

Rozdíly ve struktuře pneu

Rozdíl mezi letní a zimní pneu spočívají v jejich struktuře.

Zatímco zimní pneu mají ve vzorku více drážek, které jsou také hlubší, letní pneu jsou již na první pohled hladší. Čím vyšší je četnost drážek, tím je vozidlo mobilnější.

Další rozdíl spočívá také v počtu lamel. V případě zimní pneumatiky je jejich počet až pětkrát vyšší, což při jízdě zajišťuje lepší přilnavost automobilu k vozovce.

Důležitým rozdílem je také počet středových drážek. Opět platí, že jich je u zimní pneumatiky více.

Středové drážky mají za cíl odvádět vodu a sníh z pneumatiky, čímž opět zajišťují lepší stabilitu vozidla na komunikaci.

Pozor na teplotu vozovky

Rozdílů mezi letními a zimními pneumatiky lze samozřejmě nalézt mnohem více. Důležité je zde zmínit také to, že letní pneumatiky ztrácejí svoje dobré vlastnosti ve chvíli, kdy teplota vozovky klesne pod 7 stupňů Celsia.

Právě tato teplota je hraniční pro správné vlastnosti pneumatiky. Letní pneu při nižších teplotách tvrdnou, jsou méně výkonné a nedokáží udržet ideální jízdní vlastnosti automobilu. Důsledkem malé přilnavosti pak může být časté smýkání vozidla na vozovce.

Obutí pneu v určitých obdobích upravuje také zákon

Správné obutí automobilu je nesmírně důležité. Dnes už zákon přímo nařizuje, kdy je zcela nezbytné používat zimní pneumatiky.

V krátkosti lze říci, že jejich obutí se má dodržovat od počátku listopadu do konce března, s tou výjimkou, kdy venku panuje sucho a teplo.

Komerční sdělení Placla.cz

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online