verze pro tisk

Při nákupu nových alu kol si dávejte pozor na jejich homologaci

24. květen 2012

Alu kola se prodávají v poměrně velkém cenovém rozpětí. Ne vždy se však vyplatí pořídit si co nejlevnější alu kola. Někteří výrobci totiž prodávají laciná alu kola, která jsou vyrobena v Číně či jiných asijských zemích. Tato alu kola pak nemusí mít řádnou homologaci pro český a evropský trh, což může řidiči způsobit nemalé problémy.

Bezpečnost je hlavním důvodem, proč si hlídat kvalitu alu kol

Pokud se blíže podíváme na rizika, která mohou mít souvislost s nákupem a používáním nehomologovaných alu kol, pak začněme především bezpečností. Je třeba si uvědomit, že nekvalitní alu kola mohou přispět k dopravní nehodě. Nejsou totiž určena pro využití na českých silnicích. Koupíme-li si alu kola, která nemají potřebnou homologaci, mohou se na silnici chovat nepředvídatelně a výrazně tak ovlivňují chování automobilu na vozovce. Vozidlo ztrácí své původní jízdní vlastnosti a řidič má během jízdy problémy s jeho bezpečným udržením na vozovce. Neexistují sice přesné statistiky, které by uváděly, kolik dopravních nehod bylo zapříčiněno právě přítomností nekvalitních alu kol, dá se nicméně předpokládat, že procento nehod, v nichž figurují právě alu kola bez potřebné homologace, bude povážlivě vysoké. Při nákupu alu kol tak mysleme na to, že případnými alu koly bez homologace ohrožujeme nejen sami sebe, ale také spolujezdce a všechny další účastníky silničního provozu. Ušetření pár korun při nákupu co nejlevnějších a přitom nekvalitních alu kol nás v konečném důsledku může stát klidně i zdraví či dokonce život.

Problémy při přezouvání

Problém, který alu kola bez homologace mají, se často pozná až v autoservisu. Mnohá alu kola, která jsou dovezena z Číny, se při přezouvání dokonce nedají ani přesně vyvážit. Kromě toho část neodpovídají ani rozměry, které jsou na kolech uvedeny.

Pojistná událost

V případě, že používáme alu kola, která nejsou homologována pro český a evropský trh, se můžeme v případě dopravní nehody dostat i do situace, kdy nám pojišťovna nebude chtít uhradit vzniklou škodu. Pokud zjistí, že jsme použili nekvalitní kola, bude to pro ni dostatečná záminka pro to, aby odmítla pojistnou událost zaplatit.

Když už chcete šetřit, pořiďte si levná alu kola, u nichž máte jistotu, že mají potřebnou homologaci. Vždy raději nakupujte v dobrých a osvědčených prodejnách.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online