verze pro tisk

Se kterými dopravními značkami mají řidiči největší problém?

3. leden 2018

Neznalost neomlouvá a v případě dopravního značení se tak nějak počítá s tím, že ho řidič po absolvování autoškoly ovládá i s prstem v nose. Jenomže v praxi mají někteří řidiči ve značkách pořádný zmatek, případně si je vykládají jinak. Anebo je záměrně ignorují, protože je v daném místě pokládají za naprosto absurdní. Často jde o následující značky, které patří k těm důležitějším.

Zákaz zastavení/stání

Jaký je rozdíl mezi stáním a zastavením? Odborníci na dopravní značení z AZznačky (firma zajišťuje prodej a pronájem dopravního značení) upozorňují, že legislativa je v tomto směru nepřesná. Žádný zákon nedefinuje dobu, která by udávalo jedno či druhé. Paradoxně tak může dojít k situaci, kdy na zákazu stání zastaví např. stěhovací vůz a bude se z něj po několik desítek minut vynášet nábytek. Pokud byste však na stejné značce stáli po dobu 5 minut s tím, že si odskočíte pro rohlíky do blízké samoobsluhy, dopustili byste se přestupku.

Se zákazy zastavení a stání jde ruku v ruce i vodorovné značení – žlutá čára a přerušovaná žlutá čára. Nahrazuje svislé dopravní značení a má naprosto stejný význam. Na místě ohraničeném přerušovanou čárou můžete zastavit, ale nikoliv stát. Na nepřerušované čáře nelze zastavit ani stát.

Stop – dej přednost v jízdě

Spousta řidičů netuší, jak je to se zastavením u „stopky“. Respektive nevědí, zda stačí, když zastaví za jiným autem, nebo až na hranici křižovatky. Jak zní odpověď? Pokud zastavíte v blízkosti stopky za před vámi jedoucím vozem a budete mít dostatečný výhled do křižovatky, nemusíte zastavovat podruhé.

V praxi však může být řešení výše uvedené situace komplikované, neboť ani policisté často nevědí, kde má řidič zastavit. Podstatné je, abyste měli dobrý výhled a mohli křižovatku bezpečně projet. Pak skutečně nezáleží na tom, jestli jste zastavili za automobilem.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře


Chyba: Nepodařilo se provést dotaz na databázi

Podrobnosti: Unknown column 'dis1.website' in 'field list'


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 179

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 187
Povinné ručení - srovnání online