verze pro tisk

Tlumiče pérování: Důležitý prvek pro komfortní a bezpečnou jízdu

7. květen 2013

Pro dobrý pocit z jízdy automobilem je samozřejmě podstatný stav vozidla. Velmi důležitou roli v tomto ohledu hrají zejména tlumiče pérování. Ty jsou jedním z nejpodstatnějších prvků, které ovlivňují správné chování automobilu na vozovce. Pakliže jsou tlumiče pérování ve špatném stavu, vozidlo se znatelně hůře ovládá, daleko více jízdu ovlivňují různé faktory, jako jsou například sklony vozovky, o poznání hůře se dá ovládat volant. V neposlední řadě pak samozřejmě řidič cítí větší nárazy při nerovnostech vozovky. Je tudíž nezbytné neustále kontrolovat kvalitu tlumičů a v případě, že jsou již opotřebované a nekvalitní, je co nejrychleji vyměnit za nové a spolehlivé.

Druhy tlumičů pérování

Existuje několik základních druhů tlumičů. Používají se kapalinové olejové tlumiče, dvouplášťové kapalinové či jednoplášťové. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, jakým způsobem fungují písty tlumičů.

Tlumiče pérování se opotřebovávají poměrně rychle, jejich kontrola a případná výměna je doporučována po ujetí zhruba každých 70 tisíc kilometrů.

Jak se pozná doba, kdy je čas vyměnit tlumiče pérování

Jak poznáte, že tlumiče pérování již nefungují tak, jak by měly? Zejména se prodlouží brzdná dráha, vozidlo také hůře drží směr, není tudíž tak stabilní na vozovce. Zároveň automobil mnohem více ovlivňují vnější faktory, například boční vítr.

To, že jsou tlumiče pérování již poškozené nebo nevyhovující, pozná i samotný řidič, který zažívá větší nepohodlí při řízení, je tak logicky i více unavený. Nekvalitní tlumiče pérování však mohou mít vliv i na mnoho dalších věcí, například se rychle opotřebovávají pneumatiky.

Tlumiče pérování jsou přítomny prakticky ve všech vozidlech. Zdaleka nejpodstatnější roli však jejich přítomnost hraje v terénních vozidlech, takzvaných offroadech. U nich je zapotřebí používat skutečně špičkové tlumiče, které snižují nárazy při jízdě v terénu.

Tlumiče Old Man Emu pro offroady

Za špičkové produkty jsou považovány tlumiče pérování, které vyrábí společnost Old Man Emu (OME). Tato firma v posledních letech hodně investovala do programu, díky němuž byla vyvinuta nová generace tlumičů pérování. Šlo vlastně o zdokonalení jejich původních tlumičů Nitrocharger. Postupně tak vznikly nové tlumiče Nitrocharger Sport, které mají výrazně lepší vlastnosti nežli původní tlumiče i tlumiče od většiny konkurenčních firem.

Zmíněné tlumiče pérování jsou v tuzemsku k dostání kupříkladu v eshopu offroad-obchod.cz. Tento Offroad obchod nabízí špičkové tlumiče OME, které jsou speciálně vyvinuty pro terénní automobily. Díky nim se vozidla i v těch nejtěžších terénech chovají velmi dobře, neztrácejí kontakt s vozovkou a řidiči dopřávají maximální pohodlí a požitek z jízdy.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře


Chyba: Nepodařilo se provést dotaz na databázi

Podrobnosti: Unknown column 'dis1.website' in 'field list'


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 179

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 187
Povinné ručení - srovnání online