verze pro tisk

Benzín a nafta nejdražší široko daleko

30. květen 2011

Pohonné hmoty zaznamenaly u tuzemských čerpacích stanic růst na rekordní úrovně. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulém týdnu vzrostla o 55 haléřů na 35,23 koruny za litr a dostala se na hodnoty ze začátku května. Nafta podražila o 56 haléřů na 34,59 Kč/l, čímž překonala letošní maximum z konce dubna. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. A tak se ptám kde na to bereme, že můžeme být nejdražší nebo nás snad někdo ždímá jak je tomu u mobilních operátorů a v dalších oborech? Vítejte v Česku!

Občas si se slzou v oku vzpomenu na rok 2001 a 2002, kdy jsem brázdil USA, když dolar byl sice za 36 Kč, ale galon benzínu (cca 3,6 litru) stál jen 99 centů! Tedy hezkých 10 Kč za litr, u nás je to občas na špatném místě ve špatnou dobu i 4x více. Pravdou je že při poslední návštěvě USA v prosinci 2009 jsem zahlédl ceny kolem 3 dolarů za galon, tedy 3x více nežli v roce 2002. Pro Čecha to při dnešním (polovičním) kurzu dolaru znamená stále levné pohonné hmoty.  

Za razantním zdražením stojí podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky růst cen ropy a oslabení kurzu koruny. “Severomořská ropa Brent se drží na hodnotě 118 dolarů za barel a v minulém týdnu značně oslabovala i koruna vůči dolaru,” uvedl pro Novinky Hatlapatka s tím, že světové trhy jsou i přes problémy Řecka či dohadování ohledně dluhového stropu v USA nadále optimistické.

Podle něj by se situace měla nicméně uklidňovat. “Koruna opět posiluje, což by se na ceně pohonných hmot mohlo v dohledné době projevit 20 či 30haléřovým snížením,” domnívá se Hatlapatka. Nejdražší je benzín v Jihomoravském kraji s litrem za 35,88 Kč. Nejlevnější pohonné hmoty má naopak Ústecký a Jihočeský kraj.

Našim tipem jsou čerpací stanice Lukoil, naberete v průměru o 2 Kč/litr levněji než u srovnatelné konkurence, neřešíme statky a Tesco/Globus pumpy.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře


Chyba: Nepodařilo se provést dotaz na databázi

Podrobnosti: Unknown column 'dis1.website' in 'field list'


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 179

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 187
Povinné ručení - srovnání online