verze pro tisk

Nejčastější příčiny dopravních nehod

16. říjen 2015

Málokdo jezdí celý svůj život zcela bez nehod. Občas se nějakému karambolu nevyhneme. Nemůžeme spoléhat na povinné ručení, vždyť jde o naše zdraví a bezpečí.

Pokud dodržujeme pravidla a dbáme na bezpečnou jízdu, můžeme spoustě nepříjemných situací předejít. Někdy ale nevíme ani jak a kvůli hloupé náhodě nebo nepozornosti spojené s nepříznivými okolnostmi můžeme způsobit škodu.

Jakých je 5 nejčastějších příčin dopravních nehod v našich podmínkách? Možná vás překvapí, že nepřiměřená rychlost není úplně nejčastější příčinou. Nicméně její následky bývají nejtragičtější.

1. Nevěnování se řízení vozidla

Na vině může být nepozornost, psaní textových zpráv, čtení mapy, hledání DVD, rozhovor se spolujezdci a otáčení se na ně. To a mnoho dalšího může snížit naši pozornost. Když k tomu připočteme jízdu bez přestávek na odpočinek, stane se malér velmi snadno.

2. Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky

To znamená vyšší rychlost, než jakou umožňuje momentální adheze (déšť, sníh, štěrk…) a nerovnosti na silnici. Neznamená to nutně překročení nejvyšší povolené rychlosti! Na stejném úseku není vhodné jet pokaždé stejně rychle. Stav silnice ovlivňuje její povrch a také počasí. Rychlost a styl jízdy je ale nutno přizpůsobit i konstrukci a profilu silnice nebo poloměru zatáčky. Při mokru hrozí takzvaný aquaplanning, kdy řidič přestane mít vůz pod kontrolou.

3. Riskantní předjíždění nebo vjetí do protisměru

Toto bývají nehody s velmi vážnými následky. Bohužel mnoho řidičů opravdu zbytečně při předjíždění riskuje. Provozu nepomáhají ani pomalí řidiči, které ostatní musí předjet.

4. Nedání přednosti v jízdě

Většinou tato situace nastává nepozorností, nesledováním dopravního značení nebe pocitem, že křižovatku ještě stihneme projet dříve, než blížící se vůz na hlavní. Nedání přednosti v jízdě je jedno ze zavinění, jehož spáchání se podílí významně na škodách, které jsou podle statistik pojišťoven hrazeny z povinného ručení viníka nehody.

5. Nesprávné otáčení, couvání nebo parkování

Velké množství nehod se stává v úzkých ulicích nebo na parkovištích. Nebývají to ale většinou nehody svážnými následky.

Nezapomínejte se řádně pojistit!

Pro případy, že škodu jakékoliv podoby způsobíme, je nutno mít uzavřeno pojištění. Tím je povinné ručení, pojistka již podle názvu pro všechny majitele vozidel povinná. Stále se ale ještě najdou řidiči, kteří ji berou na lehkou váhu. Pár tisíc korun ročně vás ale může zachránit od velké finanční ztráty. Co nejvýhodněji si povinné ručení nebo také havarijní pojištění můžete vyhledat přes online srovnávač cen TopSrovnani.cz. Zde se dá pojistka rovnou i sjednat.

Komerční sdělení

-tur-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online