verze pro tisk

Přestavba na LPG a co je to vlastně LPG?

16. duben 2011

Zkratka LPG značí Liquefied Petroleum Gas (zkapalněný uhlovodíkový plyn, směs propan-butanu). Tato směs propan-butanu je za normálních fyzikálních podmínek v plynném stavu. Celkem jednoduchou cestou (ochlazením nebo stlačením) jí lze přivést do kapalného stavu. Při zkapalňování směsi propan-butanu dochází ke značné objemové kontrakci tj.zmenšení objemu a to přibližně 250:1,což znamená, že z 250 litrů plynné fáze se získá 1 litr kapaliny.

Základní vlastnosti propan-butanu

Propan-butan je plyn charakteristického zápachu, je nejedovatý a nedýchatelný a má mírně narkotické účinky. V plynné fázi je těžší než vzduch, v kapalné pak lehčí než voda.

Přechod z kapalného skupenství PB na plynné je obdobně jako například u vody, benzínu nebo líhu provázena spotřebou tepelné energie,jejíž množství je uváděno jako množství výparného tepla nutného k zahřátí kapaliny na bod varu, aby se proměnila v páru.

Z technického hlediska je zvlášní vlastností propan-butanu schopnost rozpouštět laky, oleje,tuky a pod. a narušovat přírodní kaučuk. Proto se v konstrukci technického zařízení, pracující s propan-butanem používají syntetické materiály odolné proti účinkům C x H x uhlovodíkům.

Pokud chcete svého benzíňáčka přestavět na LPG, potom počítejte s investicí od 15 000 – 50 000 Kč.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online