verze pro tisk

Přestavba na LPG: Vyplatí se?

30. srpen 2011

Ceny pohonných hmot jsou dost vysoké a straší nejednoho řidiče. Majitelé osobních automobilů se proto snaží hledat alternativy, díky nimž by je provoz jejich miláčků nepřišel tak draho.

Co je LPG

Jednou z možností, jak snížit náklady na provoz automobilu, je přestavba na LPG. Zkratka LPG znamená v originále Liquified Petroleum Gas. Jedná se o tlakem zkapalněný propan-butan. Toto palivo má několik výhod i nevýhod a je otázkou, zda se přestavba vyplatí. Hned na úvod si řekněme, že značnou nevýhodou je absence většího počtu čerpacích stanic, které LPG disponují.

Cena LPG v porovnání s benzinem

Pozornost však nyní upřeme na výhody přestavby na LPG. V první řadě jde samozřejmě o cenové hledisko. Přestavbou na LPG se dá ušetřit až polovina nákladů, které nyní vydáváme na provoz automobilu v případě, že jezdíme na benzín. Cena LPG je totiž zhruba poloviční ve srovnání s cenou, i při vyšší spotřebě se tak rozhodně vyplatí. Je však nutno počítat s tím, že budeme muset do přestavby investovat. Návratnost je však poměrně rychlá.

LPG a jeho vlastnosti

Mezi další důvody, proč si nechat vůz přestavit na LPG, patří dobré vlastnosti tohoto paliva. Jeho používáním se prodlužuje životnost motorového oleje a zároveň i celého motoru, a to mimo jiné i díky tomu, že se v něm nevytvářejí karbonové usazeniny. Zkapalněný plyn je zároveň mnohem ekologičtější, neboť jsou produkovány čistší výfukové plyny než při používání benzínu či nafty. Pro srovnání si uveďme fakt, že benzínové vozidlo vyprodukuje průměrně až o 20% více CO2 a dieselové o zhruba 2%. Motor je při použití PG méně hlučný a zvětšuje se i dojezd automobilu.

Pro někoho může být příjemná i informace, že díky přestavbě na LPG prakticky dochází k zamezení zcizení pohonných hmot.

Na kolik nás vyjde přestavba na LPG

Jak již bylo naznačeno, je třeba počítat s tím, že přestavba na LPG nás bude na počátku něco stát. Cena přestavby se pohybuje od zhruba 15.000 Kč až do 40.000 Kč. Tím, že budeme používat LPG, je nutné také počítat se zmenšením zavazadlového prostoru automobilu. Motor bude mít sice delší životnost, nicméně jeho výkon se v průměru sníží o cca 5%.

Závěrem se dá říci, že LPG se určitě vyplatí. Se stále rostoucím počtem čerpacích stanic, které jej nabízejí, se atraktivita tohoto paliva ještě výrazně zvyšuje.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře


Chyba: Nepodařilo se provést dotaz na databázi

Podrobnosti: Unknown column 'dis1.website' in 'field list'


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 179

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/18039/virtual/www/domains/vozidla.info/conf/functions_general.php on line 187
Povinné ručení - srovnání online