verze pro tisk

Na co myslet před uzavřením povinného ručení

17. srpen 2012

Majitelé vozidel mají povinnost sjednat si povinné ručení. Tuto povinnost jim ukládá zákon, jedná se o pojištění pro situaci, kdy dojde k odpovědnosti za škodu, která je způsobena provozem vozidla. Co je třeba vědět před sjednáním povinného ručení, se dozvíte v následujícím článku.

Kdy je nutné uzavřít povinné ručení

V první řadě si musíme ujasnit, pro jaká vozidla je nutné mít povinné ručení. Povinnost se zakládá pro všechna tuzemská vozidla, která dle zákona podléhají registraci silničních vozidel. Dále je nutné mít povinné ručení také u vozidel, která sice nepodléhají registraci, ale jsou ve vlastnictví osob, které mají bydliště či sídlo v České republice. Z výše uvedeného vyplývá, že se nedají pojistit vozidla, která jsou z cizí země, dále pak vozidla, který nemají takzvaný VIN, případně pak vozidla, která jsou evidována na osobu, jež má pojištění mimo území ČR.

Výběr pojišťovny

Před sjednáním povinného ručení je dobré si zmapovat jednotlivé nabídky pojišťoven. Každá pojišťovna nabízí pro povinné ručení jiné ceny, bonusy a slevy. Díky tomu mohou majitelé stejného typu vozidla platit mnohdy velmi rozdílné povinné ručení, záleží samozřejmě i na tom, zda dotyčný poplatník v minulosti spáchal dopravní nehodu apod. Povinné ručení dnes již lze naprosto bez problémů sjednat online, jde i o levnější variantu, než kdybyste šli na pobočku. Uzavírání povinného ručení na pobočce je navíc i časově náročnější.

Změna pojišťovny

V případě, že nejste spokojeni se stávající pojišťovnou, máte možnost ji změnit. Zde však platí určité podmínky. Pojistné smlouvy jsou běžně uzavírány na 1 rok. Změna pojišťovny během této doby je možná, nicméně je potřeba stávající pojišťovně doručit písemnou výpověď, minimálně šest týdnů před ukončením pojistného období. Jakmile nedodržíte tuto lhůtu, je smlouva automaticky prodloužena o další rok.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Povinné ručení - srovnání online