verze pro tisk

Jak vybrat reproduktory do auta

13. září 2011

Výborným doplňkem do auta mohou být hifi reproduktory, které zkvalitní zvuk z autorádia. Při jízdě automobilem si tak budete moci vychutnávat skvělou hudbu ve vysoké kvalitě. Někdy bývají součástí základní výbavy vozu vcelku kvalitní repráky do auta, jindy je však potřeba si pořídit reproduktory navíc. V tomto případě je však nutné brát v potaz hned několik faktorů.

Rozměry reproduktorů

V první řadě budeme reproduktory do auta vybírat dle jejich rozměrů. Nejčastěji se pořizují reproduktory od velikosti 165mm, můžeme se však také setkat s rozměry, které budou udávány v palcích. Platí, že 165 mm reproduktor je také označován jako 6,5“.

Typy reproduktorů

Důležité je také vybrat správný typ reproduktorů. Zde se rozlišují 3 druhy - komponentní, koaxiální a středobasové reproduktory. Komponentní reproduktory mají samostatné výškové reproduktory, které je možné umístit na samostatné místo. Koaxiální reproduktory jsou naopak výškovými reproduktory, u nichž nelze měnit jejich pozici. Výškové reproduktory pro změnu nemá posledně zmiňovaný typ - středobasové reproduktory. Mají pouze střední a basové pásmo. Pokud se ve výběru dle jednotlivých typů příliš neorientujete, pak si raději nechte od prodejce poradit, případně zvolte sadu komponentních nebo koaxiálních reproduktorů.

Výkon a citlivost

Neméně důležitým faktorem je také výkon reproduktorů. Pro autorádia přitom obecně platí, že si pro dobrý dojem vystačíte s reproduktory o výkonu 20W. S výkonem úzce souvisí také citlivost. Reproduktory s vyšší citlivostí potřebují zpravidla menší výkon hlasitou hudbu.

Pro znalce, kteří chtějí pro svůj automobil opatřit opravdu skvělou hifi soustavu reproduktorů, by měla být zásadní dále i otázka kmitočtového rozsahu či z jakého materiálu jsou vyrobeny membrány reproduktorů.

Mezi nejběžněji používané značky reproduktorů patří Crunch, Hifonics, Hertz či JVC.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Karel

čtvrtek, 24. květen 2018
11:58

Děkuji za pěkný článek, tak to si k tomuto autorádiu: http://www.tonystore.cz/2din-autoradia ještě vyberu i repráky :D


Napsal: Karel [Odpovědět]

Bour

neděle, 1. říjen 2017
00:51

Celkově kvalita přehrávání nejvíce záleží na volbě tohoto:https://www.2din.cz/aktulity/jak-vybrat-autoradio-2/
a také dále na potencionální volbe zesilovače :))


Napsal: Bour [Odpovědět]

Deny

středa, 8. únor 2017
18:32

Děkuji za zajímavý článek, potřeboval bych více takových článku, protože zatím jsem našel např.: http://www.repro-do-auta.cz
Pokud by někdo měl ještě podobné články tak vás prosím o pomoc. Děkuji :))


Napsal: Deny [Odpovědět]

Povinné ručení - srovnání online